ZLATKO ERCEGOVIĆ: Ako je građanima potreban put do kuće, naš gradonačelnik neće reći da je “Tuzla najljepši grad sa najvećim trgom u BiH”

O predstojećim izborima, dosadašnjim djelovanju SDBiH, razlikama u odnosu na druge stranke lijeve orjentacije, razgovarali smo sa doktorom Zlatkom Ercegovićem, članom Predsjedništva SDBiH.

Predizborna je godina, kako komentarišete rad gradskih vlasti od nove godine na ovamo ( korona, krizni štab, radovi po gradu)
Prvo i osnovno “Gradska vlast” nije vlast nego administracija u službi građana Tuzle. Ili bi tako trebalo biti u civiliziranom demokratskom društvu, Bez obzira koliko dugo ste u toj “vlasti” to nikada ne treba zaboraviti. Nikada ta vlast ne smije nametati svoje mišljenje građanima nego obrnuto.  Potrebe građana su zadaci administracije. S druge strane rad i nerad “vlasti” u gradu Tuzla građani trebaju ocjenjivati na temelju rada tokom svih godina mandata ili mnogobrojnih mandata, a ne samo u izbornoj godini. Rad struktura koje vode grad Tuzla u izbornoj godini je predizborna kampanja plaćena parama građana Tuzle. Ceste su bile oštećene i prije tri ili četiri godine, semafori nisu dobro radili ni tada kao ni isada, trava je bila visoka i prošle godine. Slana Banja se obnavlja etapno I uvijek pred izbore. Što se tiče aktivnosti gradske vlasti u ovo vrijeme pandemije, po ko zna koji puta, i sada se ponavlja ista averzija i ignorisanje gradske vlasti prema zdravstvenim radnicima, prvenstevno onih u UKC Tuzla. Nijednom gradonačelnik nije našao za shodno da obiđe pacijente i osoblje u klinikama UKC Tuzla, a kamoli da ponudi bilo kakvu vrstu pomoći. Ovo dotični uvijek pravdaju time da to nije u “njihovoj nadležnosti” jer je UKC u kantonalnoj I federalnoj nadležnosti. Ipak je to ustanova locirana u Gradu Tuzla i u njoj se liječe i u njoj rade građani i ovog grada i cijele BiH. I oni i pacijenti očekuju više od “autoriteta Gradonačelnika Tuzle”.

Očekivanja na izborima?
Što se tiče predstojećih izbora, mislim da je najvažnije da građani u što većem broju izađu na izbore. Najvažnije je da ne preovlada pasivnost i nezainteresiranost medđu građanima. Vrlo je važno da mladi ljudi koji moraju imati svoju budućnost u ovom gradu izađu na izbore. Ne smije se dozvoliti da apatija preovlada i da se sutra svi pitamo zašto nam se sve ovo dešava, a nismo ni pokušali promijeniti nešto. Od građana Tuzle očekujem da izađu na izbore i da prepoznaju one ljude koji će biti istinski njihovi predstavnici u strukturama gradske administracije u Tuzli. Biće dovoljno da građani izađu i da zaokruže imena ljudi koji su njihovi sugrađani, koji zajedno s njima dišu zagađen zrak, koji zajedno s njima trebaju bolje uslove života, bolje ulice, bolju rasvjetu, bolji Dom zdravlja, bolje uslove za sport, bolje uslove za sve od najmladjih do najstarijih građana. Građani trebaju izaći na izbore i glasati za one ljude koji imaju isti interes kao i oni. Siguran sam da će onda lista SDBiH u Gradu Tuzla ostvariti odličan rezultat.

Zašto SDBiH, šta nude bolje u odnosu na druge stranke ljevice?

Ja bih rekao da je SDBiH ono što je odavno trebalo građanima i Tuzle i BiH. U SDBiH djeluju ljudi koji imaju samo jedan cilj. To je ostvarenje interesa građana Tuzle i BiH. SDBiH je stranka “praktične i istinske socijaldemokratije”. To je stranka koju čine ljudi koji rade, a ne pišu parole. To je stranka sadašnjosti, a uz pomoć gradjana i stranka budućnosti. SDBiH će se uvijek zalagati za antifašizam, njegovati svijetle tradicije prošlosti, ali ćemo uvijek biti čvrsto na zemlji i nuditi rješenja za sadašnjost i budućnost. Nećemo nikad zaboraviti tekovine, ali SDBiH nije stranka koja će “mahati zastavama” nego nuditi rješenja za probleme građana danas i ovdje.

Osvrt na dosadašnje djelovanje SDBiH i buduća očekivanja
Za samo deset mjeseci SDBiH je postala važan faktor u političkom životu Federacije BiH i TK. Najvažniji rezultat su hiljade članica i članova (posebno puno mladih I školovanih ljudi )  SDBiH koji se svakodnevno učlanjuju u stranku nudeći svoju energiju koja je najvažnija za rad stranke, energiju koja je i nama koji smo sve ovo započeli daje nove zadatke. Hiljade članica i članova SDBiH i mnogo više simpatizera stranke u ovako kratkom vremenu je iznenađenje za sve, zadovoljstvo za sve nas, obaveza svima nama, ali i velika briga svim našim “protivnicima”.

Šta građani mogu očekivati ukoliko SDBiH bude pobjednik izbora u Tuzli? 

Nakon izbora SDBiH će samo slušati glas građana i tako i djelovati. Naši ljudi u gradskoj administraciji, naš gradonačelnik se neće baviti ni književnošću, ni pisanjem historije, ni promjenama Ustava BiH, nego će rješavati probleme građana Tuzle. Ako građani kažu da nemamo dovoljno mjesta u gradskim vrtićima njihov gradonačelnik iz SDBiH neće reći da ima dovoljan broj mjesta za svu djecu, nego će otvoriti nove vrtiće. Ako poslodavci, investitori kažu da je u Tuzli teško otboriti neki privredni subjekt pa zbog toga odu u Srebrenik ili Živinice, naš gradonačelnik i naši ljudi u GV neće reći da “Tuzla ima najveći broj privrednih subjekata u BiH” nego će ih saslušati i učiniti sve da oni ne odu u druge gradove i tamo otvaraju svoje fabrike. Naš gradonačelnik (SDBiH) će riješiti problem aerozagađenja jer zna kako i zna da može. Ako se građani bilo kojeg tuzlanskog naselja žale na uslove života, na put koji vodi do njihove kuće, na rasvjetu I sl., njihov gradonačelnik neće reći da je “Tuzla najljepši grad sa najvećim trgom u BiH” nego će odgovoriti stvarnim potrebama građana svih tuzlanskih naselja, a ne samo onih u kojima ima “najviše glasača”. Pitanje tuzlanske kanalizacije se može i mora riješiti. Jala više ne smije biti otvoreni kanalizacioni vod kroz grad. Ako građani Tuzle kažu da je teško dobiti termin kod doktora u tuzlanskom Domu zdravlja, ili da na nalaze čekaju dok ne padnu u nesvijest pa zbog toga idu u privatne ustanove i plaćaju za ono što trebaju dobiti kao osiguranici, vjerovaćemo građanima i otvorićemo nove ambulante, nove laboratorije, a možda i još jedan dom zdravlja jer Tuzla to treba. Time ćemo zaposliti nove zdravstvene radnike, približiti uslugu građanima, smanjiti potrebu da za zdravstvenu uslugu idu u privatnu ustanovu i plaćaju to. Građani Tuzle u strahu za vlastito zdravlje čekaju zimu i toksični zrak koji tokom zimskih mjeseci udišemo svi. Rješenje postoji, pare postoje, dobra volja i znanje postoje, samo treba dati glas onima kojima je istinski stalo do interesa gradjana.