OO SDBIH LUKAVAC: Umjesto što nas pozivaju da prekinemo saradnju sa PDA u Lukavcu, bilo bi korektnije da pokušaju biti dosljedni s karakterom pa da pozovu svoje drugove u drugim opštinama da izađu iz koalicije sa SDA

Ionako nejaki SDP u Lukavcu se izgleda dobro uplašio pada vlade koja im je trenutno prividna, ali i jedina slamčica spasa. Kao i u dosadašnjim sličnim situacijama opet ne znaju ništa drugo, nego tražiti odgovornost od SDBIH, pa čak i za ono zašto mi nikako ne možemo biti krivi, pa se zato krivim i ne osjećamo.
Naši bivši drugovi iz SDP-a kao prvo moraju shvatiti i prihvatiti ogromnu razliku između udjela u vlasti SDP-a u kantonu i udjela u vlasti SDBiH na nivou općine Lukavac, gdje je, podsjećamo, SDBiH Lukavac – glavni nosilac vlasti sa 11 od 17+(1) vijećnikom većine, što nije uporedivo s njima (SDP), koji su u kantonalnoj vlasti samo puki poslušnici Mirsada Kukića.

SDP je očigledno odavno izgubio osjećaj realnosti na političkoj sceni. Podsjetimo se, SDP je na prošlim Opštim izborima samo zbog moguće koalicije sa SDA u TK isključivao čak i najistaknutije članove i gasio i najjače organizacije. Ne bi to bio problem da su ostali dosljedni i sa karakterom, te da nisu nedugo potom, ipak u nekoliko opština ušli u koaliciju sa SDA Gračanica, Tešanj… Nije nikakva tajna ni da su nakon otvorene saradnje sa SDA, ubrzo, nakon kupovine dijela njihovih vijećnika pod sumnjivim okolnostima prekinuli tu saradnju kao u npr Gradačcu i Živinicama.
U SDP važi pravilo – nije bitno kakav si i iz koje stranke dolaziš, čim se pridružiš njima postaješ najbolji, ali ako iz bilo kojeg razloga izađeš iz SDP (čak i ako izađeš iz SDP jer si uočio unutar stranke očigledne nepravilnosti i narušen sistem), da si i najbolji automatski postaješ najgori.

Za razliku od njih, SDBiH Lukavac prilikom izbora partnera u vlasti prednost daje izboru LJUDI sa kojima može sarađivati na zajedničkim razvojnim ciljevima, i to smatra bitnijim od izbora stranke jer stranku čine LJUDI i njihovi pogledi na lokalni razvoj naše općine.

U Lukavcu je SDBiH za partnera odabrao PDA zbog procjene da će s njima biti uspješnija saradnja nego sa SDA jer su nam za saradnju više odgovarali vijećnici iz PDA. Mirsad Kukić nije u vlasti sa nama, već sa vama, a sa nama su Suad Salibašić, Jasmin Hodžić i dr Emina Karahasanović.
Najsmješnije, ali ujedno i najžalosnije je, kada nam o saradnji sa desničarima počne moralisati Nermin Nikšić, koji je, znamo svi, bio premijer vlade koja je tada bila u koaliciji sa SDA.
Nermin Nikšić, podsjećamo vas, upravo u ovom momentu uništava općinsku organizaciju SDP u Tešnju zbog saradnje sa SDA i, u najmanju ruku, sumnjivih odnosa sa sumnjivim likovima zbog privatnih ličnih interesa.

Ne znamo kada će, i da li će ikada, SDP shvatiti da se svakim danom sve više valja u blatu. Nikšićevo iskakanje svakog dana sa nekim, tobože državničkim zaštitničkim stavovima, ne može poništiti ono što je naštetio zakonom o prijavi prebivališta i zloupotrebama njegovih kriminalaca na izborima u Srebrenici, što je bila samo repriza kriminala na unutarpartijskim izborima u SDP, a kojima je on kumovao. Zaboravio je da su ti isti, njemu, u organizacijama gdje je SDP osvajao ispod 100 glasova, na unutarpartijskim izborima obezbjeđivali fiktivnih 600-700 glasova.
Ako iko nema pravo držati lekcije o moralisanju koalicija, to nema ni SDP ni Nermin Nikšić.

Zakucao je Nermine sa onom izjavom: “SDP ima funkcionalne organe koji rade transparentno”. Pozivamo ga da umjesto što se bavi nama, energiju utroši na izradu analize pada izbornih rezultata SDP BIH od kako je on predsjednik kao i pada rezultata OO SDP Lukavac.
Općina Lukavac, sa sadašnjom većinom u Općinskom vijeću, ima viziju i plan rasta i razvoja naše općine u svakom pogledu. Nemamo plan raskidati odnose koji izvanredno fukcionišu jer bi to bilo na štetu građana naše općine. Naši ciljevi su zacrtani u našim programima, utkani u strategiju razvoja općine koja podrazumijeva jačanje naše lokalne zajednice, njene ekonomije, privrede, poslovne zone, stvaranje boljih uslova za razvoj poduzetništva, privlačenje stranih investitora, razvoj infrastrukture, kulture, historijske građe i brojne druge slični razvojne ciljeve koje smo već uveliko započeli zajedno sa sadašnjom većinom i ne pada nam na pamet da raskidamo ovako čvrste veze između vijećnika unutar naše općinske većine radi ispunjenja vaših želja. Razbijanje nečega što funkcioniše bi za građane naše općine bio skup sport koji bi sa sobom povukao u propast i sve zacrtane, gore navedene ciljeve, a rezultat bi bio vlast koja se stalno rekonstruiše i postoji samo da bi se preslagala i premetala.
Mi čvrsto i stameno stojimo na svojim nogama i bistre glave gledamo naprijed, u bolju budućnost svih nas.
Jasno poručujemo svima da nema onih koji su bilo kakvim uslovima vezani za nas pa ni u ovoj većini, osim uslova da zajedno sa nama radi u interesu građana. Ukoliko bi bilo ko pokušao raditi suprotno od toga, tek onda bismo bili spremni prekinuti saradnju.
Odluke o uspostavljanju ili prekidanju saradnje OO SDBiH Lukavac, za vašu informaciju, donosi isključivo unutar svojih stranačkih organa jer mi smo ovdje u službi građana općine Lukavac, u lokalnoj vlasti i znamo bolje od Nikšića koji ljudi, zajedno s nama mogu, hoće i znaju raditi u interesu naše lokalne zajednice.

OO SDBiH Lukavac